Rosení oken v bytě a jak mu předejít
Kvalitní okna VEKRA zasklená izolačním trojsklem prakticky eliminují riziko rosení. Rosení oken je i mj. známkou nedostatečné tepelné izolace. S okny VEKRA ušetříte až 30 % energie na vytápění.
Termokamera ukáže rozdíly v tepelné izolaci oken
Tmavě modrá místa jsou příliš chladná a zde dochází k rosení:
Proč se rosí okna?
V interiéru je vysoká vysoká vlhkost a nízká pokojová teplota. Rosí se nejchladnější plochy oken nejčastěji zasklení v dolní části u okenního rámu.
Starými okny do bytu táhlo, zároveň ale unikala vlhkost. Na vytopení bytu se ale spotřebovalo velké množství drahocenné energie. Rosení oken je pojené i s výskytem plísní. Plísně v bytě vedou k závažným dlouhodobým onemocněním. Nová okna interiér utěsní a po výměně oken je třeba naučit se správně větrat.
V zimě otevřete na pár minut okno dokořán, podle potřeby takto větrejte i několikrát denně. V zimě nepoužívejte ventilaci ani mikroventilaci.
V zimě otevřete na pár minut okno dokořán, podle potřeby takto větrejte i několikrát denně. V zimě nepoužívejte ventilaci ani mikroventilaci.
Jaká okna vybrat, aby se nerosila?
Zvolte kvalitní okna, která mají tepelně izolační trojsklo. To se rosí méně, protože interiérová tabule je teplejší než u dvojskla. Zasklení musí mít teplý meziskelní rámeček a Izolační zasklení musí být uložené hluboko v okenním profilu.
Jak získat kontrolu nad vlhkostí v bytě?
- Pořiďte si vlhkoměr – relativní vlhkost by neměla překročit 50 % při teplotě 21°C.
- Nesušte doma prádlo – také se zaměřte na ty části interiéru, kde máte květiny nebo akvárium. Tam větrejte častěji.
- Využívejte odsavače par – v koupelně ho pusťte raději automaticky hned při vstupu, v kuchyni zase vždy během vaření.
Při plánování novostavby uvažujte o rekuperaci, která reguluje vlhkost. Pokud plánujete prosklené stěny a posuvné systémy, řešte umístění topení v jejich blízkosti.
Hlavní zdroje vlhkosti v interiéru
- Květiny, akvária – místnosti, ve kterých doma jsou, krátce a intenzivně větrejte.
- Ložnice – dospělý člověk nadýchá za noc až litr vodní páry, proto ráno vždy dobře vyvětrejte.
- Mokré prádlo na věšáku – sušením se odpařuje voda, která vniká do stěn.
- Závěsy – pokud jimi překryjete topení, zabráníte proudění teplého vzduchu.
- Nábytek u stěn – nezateplené stěny potřebují dýchat, proto k nim skříň nebo gauč postavte o něco dál.
Mýty o oknech
- „Plastová okna nedýchají a rosí se.“ Všechna moderní okna byt utěsní. Pokud by „okna dýchala“, do bytu by táhlo. U starých oken vlhkost samovolně unikala netěsnostmi a nebylo třeba řešit větrání.
- „Dřevěná okna dýchají.“ Zcela nesprávné chápání, protože povrchová úprava dřeva povrch uzavře
Proč se v zimě okna rosí zvenku?
Je to známka kvalitního izolačního zasklení. Okny, která se rosí zvenku, uniká z interiéru jen málo drahocenného tepla! Venkovní tabule tak zůstává chladná a může na ní kondenzovat vlhkost. K tomuto jevu dochází zejména v přechodných obdobích roku a za jasných chladných zimních nocí. Existují skla se speciální pyrolytickou ochranou proti tomuto mlžení.
Kdy rosení oken reklamovat
Pokud je okno orosené uvnitř izolačního zasklení. V tom případě došlo k narušení hermeticky uzavřeného meziskelního prostoru a dovnitř pronikla pára. V takovém případě okno ztrácí deklarované izolační vlastnosti a je potřeba zasklení kompletně vyměnit.
Vekra vydrží víc
Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.