Plastová okna s trojsklem | VEKRA

Plastová okna s trojsklem

Izolační trojsklo = aktuální trend v zasklívání oken.

 

Detail profilu plastového okna s trojsklem

Výhody izolačního trojskla:

  • výrazně lepší tepelně izolační vlastnosti
    • pro srovnání: prostup tepla 3sklem Ug = 0,5 - 0,6 W/m2K  vs. prostup tepla 2sklem Ug = 1,0 - 1,1 W/m2K;
  • prakticky eliminují rosení oken

Nevýhody izolačního trojskla:

  • propustí do interiéru méně světla a tepla - zajímejte se také o solární faktor a světelnou propustnost
  • zasklení je těžší - limitní rozměry okenních profilů často zohledňují i hmotnost zasklení, je nutné počítat s tímto i při manipulaci na stavbě
  • mohou se rosit zvenku, ale jen za určitých povětrnostních podmínek, jde o důkaz výborné tepelné izolace

Nevíte jaké zasklení si vybrat pro svá nová okna? Náš rádce pro výběr zasklení vám napoví.


Okna zasklená izolačním trojsklem sníží tepelné ztráty a poskytují tak maximální zateplení. Plastová okna s trojsklem jsou tak vhodným řešením pro nízkoenergetické a pasivní domy. To platí také pro dřevěná, dřevohliníková nebo hliníková okna.

"Zasklení trojsklem je v současnosti stále častější, dnes lze již bez nadsázky říci, že naprostá většina v současné produkce jsou plastová okna s trojsklem," říká produktová manažerka Ing. Milena Tomčíková

Zasklení je charakterizováno prostupem tepla zasklením Ug, které má dominantní vliv na celkovou hodnotu prostupu tepla oknem Uw. Pro nízkoenergetické domy je limitní hodnota prostupu tepla celým oknem Uw = 1,2W/m2K, u pasivních domů je tato hodnota 0,8 W/m2K.


Není trojsklo jako trojsklo

Solární trojskla - jde o speciální izolační zasklení se zlepšenými solárními zisky. Hodí se zejména pro pasivní domy, výborně izoluje, ale do interiéru pustí více slunečního světla, které se využije k prohřátí interiéru.  

V čem je rozdíl?

Při rozhodování o tom, jaká plastová okna s trojsklem si pořídit je dobré vědět, také o dalších vlastnostech izolačnícho zasklení než je prostup tepla. Aby trojsklo co nejlépe izolovalo a plastová okna s trojsklem tak dosahovala špičkových hodnot Uw jsou tabule skla pokoveny tenkým kovovým filmem, který ale současně poněkud omezuje průchod světla a tepla do interiéru. To se výrazněji projevuje zejména v období jara a podzimu, kdy naopak stojíme o co největší tzv. solární zisky. Proto je dobré informovat se také na hodnoty světelné propustnosti a solární faktor (g). Světelná propustnost udává kolik % světla projde do interiéru. Do interiéru je třeba dostat co nejvíce světla, pokud je světelná propustnost vyšší není třeba v místnostech tolik svítit. Solární faktor (g) udává kolik % energie slunečního záření se využije k ohřevu interiéru. Zejména v období jara a podzimu tak dochází k prohřívání místností a není třeba přitápět. Při výběru plastových oken s trojsklem je tak dobré zaměřit se na vlastnosti izolačního zasklení celkově a nastavit si optimální kombinaci tak, aby bylo maximálně využito světelné energie a zároveň aby bylo dosaženo maximální úspory tepla. Zasklení trojsklem u plastových oken s trojsklem prakticky eliminuje rosení a vznik kondenzátu v dolní části oken, protože povrchová teplota skel dosahuje příznivých hodnot.

Jak je to se zvukovou izolací?

Často si lidé myslí, že je trojsklo ochrání před venkovním hlukem lépe než dvojsklo. Pozor - TO NENÍ PRAVDA, rozdíl v útlumu je jen asi 1dB. Kouzlo zvukové izolace zasklení spočívá v různé síle skleněných tabulí.

Na výběr u VEKRA je několik druhů zasklení trojsklem, které se liší hodnotami prostupu tepla Ug, a to od nejúspornější varianty Ug=0,5 také možnosti 0,6 a 0,7. O konkrétním typu zasklení je ale nutné se informovat při volbě profilu. Všechny plastové, hliníkové a dřevohliníkové profily ze současné nabídky značky VEKRA lze dodat v provedení plastových oken s trojsklem. Dřevěná okna NATURA 78 a NATURA 94 lze také osadit trojsklem. Výjimkou je NATURA 68, která z bezpečnostních důvodů trojsklem osadit nelze, izolační trojsklo je totiž příliš široké vzhledem ke stavební hloubce tohoto okenního profilu.

Npříklad plastová okna s trojsklem vyrobená z profilů řady VEKRA EVO dosahují při použití špičkového zasklení hodnot Uw= 0,71 resp. Uw=0,7 u VEKRA PREMIUM EVO. Plně tak vyhoví požadavkům na pro pasivní domy.

Lze přesklít starší okna?

Ano, je to možné, ale jen pokud se trojsklo vejde bezpečně do profilového systému. VEKRA tuto možnost nabízí svým zákazníkům, ale je předem nutná konzultace s naším odborníkem. Starší profily s menší stavební hloubkou není možné izolačním trojsklem osadit. Musíte počítat s tím, že zasklení má větší tloušťku, proto bude nutné vyměnit také zasklívací lišty.  

Rádi vám poradíme

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.